Walnij Orka!

Orkowie to rasa znana wszystkim fanom fantastyki. Najczęściej przedstawiani są jako ćwierćinteligentne osiłki, które osiągnęły mistrzostwo w destrukcji. Ich społeczeństwo składa się z plemion walczących między sobą, a jedyną uznawaną walutą jest siłą. Mam wrażenie, że możemy mówić o pewnym stereotypie Orka.

Orcs must Die! gracz ma jedno zadanie: obronić Szczelinę przez najazdem Orków. Jeżeli mu się to nie uda, to wpadną oni do świata, z którego pochodzi główny bohater i całkowicie go zniszczą. Gra ta bazuje na schemacie tower defence. Jednak nie rozstawiamy tutaj żadnych wieżyczek. Zastępują je wymyślne pułapki, dzięki którym graczowi uda się spowolnić pochód Orków. Banał, prawda?

Orcs must Die!

Bądź strategiem!

Niekoniecznie. Przede wszystkim gracz musi dobrze poznać teren. I odpowiednio zastosować wybrane przez siebie pułapki. Wcześniejsze rozwiązania nie zawsze się sprawdzają. Inaczej należy reagować na przeciwników latających, a inaczej na pędzącego w kierunku Szczeliny Ogra. Wystarczy kilka misji, aby zauważyć, że odparcie hordy Orków nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wtedy należy zmienić strategię.

Właśnie to jest najważniejszy element wszystkich gier spod znaku tower defence. Bez odpowiedniej strategii próba przejścia misji zakończy się porażką. Mam wrażenie, że wielu twórców  tworzy pewną nakładkę graficzną i ma nadzieję, że to wystarczy. I w ten sposób zapewniają graczom kilkanaście minut rozrywki. Potem zostają oni pokonani przez nudę i na tym kończy się przygoda z daną produkcją. Aktualnie w serwisie Kongregate, jako tower defence, otagowano 531 gier. Można wśród nich znaleźć prawdziwe diamenty, jednak wymaga to cierpliwości na poziomie doświadczonego poszukiwacza skarbów.

W pierwszej chwili potraktowałem Orcs must Die! jako taką nakładkę graficzną. Po kilku przegranych mapach dotarło do mnie, że właśnie odkryłem diament. Ma on wiele skaz, ale gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie. Wszystko dzięki odpowiedniej równowadze pomiędzy ślepą destrukcją, a strategicznym myśleniem. Gracz zostaje wrzucony w sam środek akcji. Poza rozkładaniem pułapek może także strzelać do swoich przeciwników z kuszy, ciąć ich mieczem lub odpychać za pomocą specjalnego zaklęcia. Dzięki temu Orcs must Die! staje się grą bardzo dynamiczną i wciągającą. Tym razem nie obserwujemy z góry strzelających wieżyczek, ale sami możemy stanąć z twarzą w twarz z atakującym Orkiem.

Orcs must Die!

Poznaj swojego przeciwnika

Jeżeli chodzi o atakujących gracza wrogów, to twórcy nie wykazali się absolutnie żadną oryginalnością. Orkowie – oraz ich pozostali towarzysze – to bezmyślnie biegnące/lecące (niepotrzebne skreślić) w kierunku Szczeliny obiekty. Nagle wpadają na postawione przez gracza pułapki i najczęściej na tym ich żywot się kończy. Resztę można powalić za pomocą kuszy. Kiedy gracz pokona wszystkich i nie straci punktów Szczeliny osiągnie sukces. Wraz z rozwojem gry pojawiają się coraz bardziej wymyślni i wymagający przeciwnicy. Jednak ich inteligencja nie wzrasta.

Orkowie to rasa, która występuje w wielu grach komputerowych. Jednak nie zawsze przedstawiani są oni jako bezmyślne maszyny do zabijania. Siła faktycznie jest ich najważniejszym atrybutem, ale nie znaczy to, że są wyłącznie workami treningowymi. Przykładowe realizacje przełamuję stereotyp to: Gothic 3Arcania Of Orcs and Men. W wybranych przeze tytułach Orkowie tworzą skomplikowane struktury społeczne i bywają przedstawiani jako istoty niekoniecznie pokojowe, ale potrafiące osiągać swoje cele nie tylko za pomocą siły.

Po raz pierwszy z przełamaniem stereotypu „Orka bezmyślnego niszczyciela” spotkałem się w grach stworzonych przez studio Pirahnia Bytes. W trzeciej części Gothica Orkowie zostali obdarzeni ludzką mową i inteligencją. Nie byli wyłącznie przeciwnikami, których należy pokonać, ale tworzyli, liczącą się w świecie gry, cywilizację. Gracz mógł nawet dla nich pracować.

Natomiast jeżeli ktoś chce poznać inne spojrzenie na odwieczny konflikt pomiędzy ludźmi a Orkami może zagrać w Of Orcs and Men. W tej produkcji gracz prowadzi dwójkę bohaterów Arkaila i Styxa. Pierwszy z nich jest wyśmienitym wojownikiem, który należy do rasy Orków. Natomiast drugi jest Goblinem i jest wybornym złodziejem. W Of Orcs and Men głównym zadaniem jest zabicie imperatora. Tylko w ten sposób Orkowie mogą wygrać wojnę z ludźmi i przetrwać.

Orcs must Die!

Skaza

Orcs must Die! to gra, która wprowadza powiew świeżości w zastany gatunek tower defence. Jednak zabrakło mi możliwości poprowadzenia ataku i większej inteligencji Orków. I dlatego znudziła mi się ciągła eksterminacja Orków. Nie pozostało mi nic innego jak poszukać sobie innej formy rozrywki.

Sięgnąłem po kryminał.

// Screeny pochodzą z oficjalnej strony gry.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s