Spróbuj przetrwać

Pierwszą grą indie, która ukradła mi spory kawałek życia był Minecraft. Wraz z Adamem budowaliśmy zamek, potem autostradę, jakieś miasto i metro. Wszystko na naszym firmowym serwerze. Minecraft nam się znudził, nastały czasy radosnego spędzania czasu przy Team Fortress II. Ale i w tę grę przestaliśmy grać. Dzisiaj mój wolny czas pochłania głównie Guild Wars 2, a z gier niezależnych długo nie mogłem znaleźć wystarczająco absorbującego tytułu. Próbowałem z Torchlight – nie wyszło. Ale ostatnio pojawił się pewien promień nadziei.

Sufrując po Internecie trafiłem na kilka informacji na temat Don’t Starve! Autorzy tych tekstów byli wręcz olśnieni oryginalnością pomysłu, wykonaniem i poziomem rozgrywki. Również postanowiłem sprawdzić, ile warta jest ta gra.

Wilson, jesteś głodny?

Don’t Starve! to mroczna i ponura gra. Główny bohater, którym jest naukowiec Wilson, zostaje przeniesiony na bardzo dziwne i niebezpieczne pustkowie. Na wszystko trzeba uważać, tutaj nawet drzewa są niebezpieczne. A świat ten zamieszkują także agresywne pszczoły, pająki, żaby oraz inne, bardziej fantastyczne, potwory. Zdanie gracza jest banalne – trzeba przetrwać. Tylko z pozoru wydaje się to łatwe. Mój aktualny rekord wynosi 13 (słownie: trzynaście) dni.

Twórcy nie ułatwiają życia graczowi. Zaczyna się z niczym. Trzeba zbierać patyki, trawę, drewno oraz kamienie. Pierwszym, niezwykle istotnym zadaniem, jest rozpalić ogień. W ciemności czają się krwiożercze potwory, które w kilku uderzeniach potrafią zabić postać. Potem trzeba zadbać o jedzenie. Tak, WIlson odczuwa głód i może z jego powodu umrzeć. Zjeść można wiele rzeczy, np. mięso zebrane z zabitych potworów. Jednak wpływa to negatywnie na kondycję psychiczną bohatera. To kolejny atrybut, o który gracz musi zadbać. W przeciwnym razie prowadzony przez niego bohater oszaleje i zginie. Najłatwiej w Don’t Starve! o śmierć. I do niej trzeba się szybko przyzwyczaić.

Dont' Starve 1

Realizacja mrocznych pomysłów

Grafika jest po prostu piękna. Oddaje atmosferę zagrożenia. Dodatkowym smaczkiem są różnego rodzaju efekty związane ze spadającym poziomem odporności umysłowej. Nagle w mroku pojawiają się oczy, niektóre cienie ulegają znacznemu wydłużeniu, a w dzień pojawiają się powidoki potworów. Twórcy postarali się, aby oprawa graficzna była konsekwentna i stała na bardzo wysokim poziomie. Nie zauważyłem żadnych niedopracowanych, lub odstających od całościowego klimatu gry, elementów.  Don’t Starve! zostało zaprojektowane jako rysunkowy survival horror. I ta koncepcja sprawdza się w praktyce.

W grze dominują elementy związane z tworzeniem przedmiotów. Gra musi zadbać o zapasy pożywienia – pomagają w tym różnego rodzaju pułapki oraz farmy. Jednak zanim się je zbuduje należy zebrać pewną ilość surowców. Aby wyruszyć w poszukiwaniu kamienia potrzebne będą zapasy żywności. Spacer bez uzbrojenia nie jest najlepszym pomysłem, więc trzeba zadbać jeszcze o jakąś zbroję i włócznię. Dopiero wtedy można spokojnie eksplorować otaczający bohatera świat. Jednak ilość surowców jest bardzo ograniczona, twórcy zrobili wszystko, aby przetrwanie dziesięciu dni stało się heroicznym wyczynem. 

Pomagają w tym różnego rodzaju wynalazki. Począwszy od zwykłych narzędzi, a skończywszy na magicznych artefaktach. Aby uzyskać możliwość produkcji nowych przedmiotów należy nie tylko zebrać potrzebne surowce. Trzeba także zbudować nowe urządzenie. W Don’t Starve! bardzo ważne jest strategiczne myślenie. Nie jest powiedziane, że po wykorzystaniu zebranego złota, zaraz trafimy na kolejne złoże. Może się okazać, że poszukiwaniu zasobów trzeba będzie wybrać się na kilkudniowy spacer. A powrót może przynieść nowe niespodzianki.

Świat w Don’t Starve! cały czas się zmienia. Pojawiają się nowe potwory, gracz trafia na szkielety i znajduje porzucone przez kogoś przedmioty. Bardzo szybko w głowie pojawia się myśl, że ktoś ciągle obserwuje Wilsona. W ciemności czają się nie tylko dzikie zwierzęta. Tam jest coś jeszcze, coś co unika światła. Dlatego trzeba szybko rozpalić ognień, znaleźć coś do jedzenia i przetrwać. Jak najdłużej.

Don't Starve 2

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s