Ugotuj to jeszcze raz, Sam

Od kilku lat jestem szczęśliwym użytkownikiem Linuksa. Napisałem na nim licencjat i magisterkę oraz niezliczone ilości artykułów i recenzji. Jednak nie jest to jedyny system zainstalowany na moim komputerze. Tak samo jak większość świata korzystam z Windowsa. Powód jest banalny: tam mam zainstalowane wszystkie gry. Nad Linuksem ciąży klątwa systemu stworzonego wyłącznie do pracy. Na szczęście znaleziono sposób, aby zdjąć z pingwina urok. I nie była do tego potrzebna pomoc Wiedźmina.

Aktualnie na Linuksa dostępny jest Steam. Tej cyfrowej platformy nie trzeba nikomu przedstawiać. Aktualnie Ilość gier przeznaczonych na pingwini system nie jest powalająca, ale w Team Fortress II można spokojnie pograć. Poza Steamem istnieje także Desura. Rzecz znana głównie użytkownikom Linuksa. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wszystkie proponowane tam gry będą działały na tym systemie operacyjnym. Oczywiście nie znaczy to, że nie da się ich uruchomić pod Windowsem lub na Macu. Trzeba tylko uważnie przeglądać wymagania danej gry. (Ciekawostka: w Desurze dostępne są obie części polskiej gry Anomaly).

Z Desury korzystam już dość długo. Przetestowałem tam kilka gier. Stoją one na bardzo różnym poziomie i nie zawsze gwarantują one wysoką jakość rozrywki. Jednak na pewno warto zagrać w Cook, Serve, Delicious!. Oprawa graficzna stoi na dobrym poziomie. Rysunki nie odstraszają, chociaż brakuje w tej grze kilku rzeczy. Na przykład większego zróżnicowania klientów. W Cook, Serve, Delicious! dominuje kilkanaście modeli osób, które pojawiają się w losowy sposób. Po prostu do prowadzonej przez gracza restauracji przychodzą ciągle ci sami ludzie.

Cook, Serve, Delicious!

Gwiazdki

Swoją przygodę zaczynamy od zwykłej i bezgwiazdkowej speluny. Zanim jednak zaczniemy cokolwiek podawać trzeba to kupić. Wybór potraw jest całkiem spory. Zostały one podzielone na dwie kategorie: standardowe i specjalne. Następnie należy ustalić menu. Każda z potraw ma swoje plusy i minusy, które wpływają na zainteresowanie klientów. Dlatego zanim zaczniemy rozgrywkę trzeba dobrze przemyśleć wybór.

Szczególnie, gdy w dotyczy to wieloskładnikowych dań. Wymagają one odczytania przepisu, kliknięcia składniki, a następnie podania ich w odpowiednim momencie. Zadowolony klient dołoży się do interesu dając napiwek. Ci, którym zaserwujemy źle przygotowane lub spalone jedzenie spowodują spadek zainteresowania naszą restauracją. Za bezbłędne obsłużenie wszystkich można otrzymać bonus.

Aby zdobywać gwiazdki należy wykonywać zadania. Może to być ulepszenie potraw lub zaliczenie kontroli. Gra Cook, Serve, Delicious! składa się z bardzo wielu elementów i jednocześnie bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy orientować się w układzie klawiszy. Można także sterować myszką, jednak wyklikanie wszystkich składników wymaga więcej czasu, niż szybkie naciskanie wymienionych na ekranie przycisków.

Cook, Serve, Delicious!

Sim czy tycoon?

Po Cook, Serve, Delicious! sięgnąłem z tęsknoty za różnego rodzaju tycoonami. Gracze z mojego rocznika pamiętają takie gry jak: Rollercoaster Tycoon, Hospital Tycoon, czy Railroad Tycoon. We wszystkich wcielaliśmy się w rolę właściciela i naszym zadaniem było prowadzenie rentownego interesu. W tych grach dominował aspekt strategiczny. Inaczej jest w przypadku Cook, Serve, Delicious!.

Instalując tę grę należy nastawić się na dominację elementów zręcznościowych. W zasadzie najistotniejsze jest to, jak szybko naciskamy przyciski i w jakim tempie wydajemy potrawy. Strategia też jest ważna, ale nie jest najistotniejsza. W zasadzie ogranicza się ona do wyboru potrwa. To w jakiej kolejności będą obsługiwani klienci jest wypadkową ich cierpliwości. Można na nią wpływać poprze kupowanie odpowiednich ulepszeń, ale nie da się jej rozciągnąć w nieskończoność.

Niestety, prędzej czy później, gra zmienia gracza w bezmyślnego klikacza, którego celem jest najszybsze wyciśnięcie właściwych guzików. A szkoda, bo temat prowadzenia własnej restauracji już dawno nie został w interesujący sposób odświeżony.

Cook, Serve, Delicious! w Desurze, Google Play oraz AppStore.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s