Polityka, polityka

We wtorek w Guild Wars 2 zaczęły się wybory, które są wynikiem zamachu na jednego z kapitanów. Gracze mogą oddać swój głos na Ellen Kiel lub Evona Gnashblade’a. Obaj kandydaci prezentują pewien określony pogląd na sprawy Tyrii i obiecują zmienić kilka spraw. Co czeka na graczy w nowej odsłonie „żyjącej opowieści” zatytułowanej Cutthroat Politics?

Kandydaci

Ellen Kiel to postać, którą znamy z kilku poprzednich wydarzeń. Będą to Lost Shores (wprowadzono karki oraz nową lokację – Southsun Cove), cykl wydarzeń związanych z Southsun Cove SecretsDragon Bash oraz Sky Pirates of Tyria. Od razu widać, że mamy do czynienia z weteranką wielu walk i spisków. Mam wrażenie, że jest to postać praworządna i honorowa, ktoś kto będzie bronił integralności Tyrii za wszelką cenę. Premiuje grę zespołową, dlatego zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Aspect Arena.

Obiecuje ona, że obniży koszt korzystania z waypointów (na cztery tygodnie) i przyśpieszy prace nad fraktalem Fall of Abbadon.

Natomiast Evona Gnashblade’a spotykamy niezmiernie rzadko, za to wszyscy korzystamy z jego usług. Do tego charra należy kompania handlowa Czarny Lew. A wszyscy czymś handlujemy – na mniejszą lub większą skalę. Nic dziwnego, że zainteresował się on umową handlową z Zephyr Sanctum. W końcu wynegocjowanie korzystnych warunków zapewniłoby mu dodatkowe wpływy. Już kilkukrotnie osoby z mojej gildii stwierdziły, że jest to zła postać. Nie postrzegam go w ten sposób. Traktuję go jako zawodowego handlarza, który próbuje zrobić dobry interes. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to świetny przykład bezwzględnego kapitalisty. Ważna jest dla niego umiejętność bezwzględnego przetrwania, dlatego zaprasza do udziału w Southsun Survival.

Evon Gnashlade obiecuje, że obniży koszt klucz służących do otwierania skrzynek kompanii handlowej (na cztery tygodnie) i przyśpieszy pracę nad fraktalem Thaumanova Reactor.

Poza tym, niezależnie od wyniku wyborów, w grze zaczną się pojawiać dawne aktywności (np. Crab Toss).

N5quXuse-Kiel-800x600

Głosujemy!

Poparcie dla wybranego kandydata uzyskuje się w następujący sposób: należy wrzucić żeton do odpowiedniego koszta, wtedy gracz otrzymuje coś w rodzaju przypinki, którą należy aktywować. Obok postaci pojawi się podobizna wybranego kandydata. Moim zdaniem wygląda to tandetnie. Od tej pory wszystkie wykonane zdania i ukończone lochy wpływają korzystnie na wizerunek danego kandydata. Tutaj znowu pojawia się pewna niedogodność. Brakuje czegoś w rodzaju licznika, dzięki któremu gracz dowidziałby się ile zdobył punktów popracia. Pozostaje kontrolowanie liczby wrzuconych żetonów.

Twórcy przygotowali także trzy nowe aktywności. Są to: Aspect Arena, Southsun Survival Candidate Trial.

Aspect Arena związana jest z trzema aspektami wprowadzonymi w poprzednim dodatku. Jednak tutaj gracze nie ścigają się między sobą. Jak sama nazwa wskazuje jest to forma areny, na której rozgrywka odbywa się w trybie PvP. Najciekawszym elementem tej aktywności jest wykorzystanie aspektów. Gracz może wybrać tylko jeden z nich i to determinuje sposób w jaki będzie walczył.

Southsun Surival to brutalna rozgrywka, którą wygra ten kto przetrwa do końca.  Zwycięzca jest tylko jeden. Gracze mają ograniczone zapasy broni, na dodatek dokucza im głód, co zmusza do poszukiwania dodatkowych zasobów. Pokonani mogą wrócić jako duchy i zemścić się na swoim zabójcy. Southsun Survial to brutalna forma rozgrywki, a udział w niej potrafi nadszarpnąć nerwy i zmęczyć szare komórki.

Candidate Trials polegają na obronie złota przed piratami. Jest to jedna aktywność podzielona na dwie instancje. Zasada jest ta sama: są cztery rundy, kilkanaście fal piratów, należy się bronić przez określony czas i nie pozwolić, aby piraci ukradli całe złoto. Aktywność tę można przejść solo lub w grupie (druga opcja jest ciekawsza, bo wymaga znacznej współpracy). Interesująca forma rozrywki, przyjemna w swojej prostocie i wymagająca od graczy strategicznego myślenia.

xu2eCuW9-Evon-800x600

Przyszłość?

Deweloperzy zapowiadają istotne zmiany w grze. Wybory mają być jednym z etapów. Podobno zadecydują one o przyszłych wydarzeniach w Tyrii. Wprowadzenie elementów politycznych na pewno wzbogaci grę i sprawi, że twórcy uzyskają nowe możliwości prowadzenia historii. „Żyjąca opowieść” może się szczególnie sprawdzić w tym przypadku, jednak nie wiem czy nie zabije jej dwutygodniowy cykl wydawniczy.

Ile pomysłów mają w głowach deweloperzy z ArenaNet? Czy uda im się podtrzymać zainteresowanie grą? Ostatnie wydarzenia faktycznie sprawiły, że gra na nowo mnie wciągnęła. Zachwyciła mnie ich wyjątkowość i ciekawa historia. Nareszcie aktywności nie ograniczała się tylko do „łupania” potworów i zbierania przedmiotów. Dodano interesujące elementy zręcznościowe oraz pozwolono wyszaleć się graczom na wyścigach.

Sam kontekst wydarzeń również był interesujący. Tyrię odwiedzili podniebni handlarze, którym zależy na swobodnej wymianie i utrzymaniu pokoju. A teraz zaczynają się polityczne rozgrywki. Mam nadzieję, że Guild Wars 2 wkrótce stanie się interesującym interaktywnym serialem osadzony w świecie fantasy.

//Grafiki pochodzą z oficjalnej strony Guild Wars 2.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s