Rosyjska ruletka – autorska wersja wydarzeń

asymetria_okladkaNic tak nie pobudza wyobraźni jak budowanie alternatywnej historii. Szczególnie ciekawym okresem dla tego typu praktyk jest II wojna światowa. Zadajmy sobie dwa pytania: co by było, gdyby Polska dysponowała współczesną wiedzą technologiczną i wojskową? Czy uniknęlibyśmy szkód wyrządzonych przez hitlerowców i komunistów?

Mam wrażenie, że to są wyjściowe problemy, które przed napisaniem książki rozważał Piotr Gibowski – wschodząca gwiazda polskiej prozy. Z wykształcenia psycholog, kocha historię. Zwyciężył w „Historgra(f)ie” zorganizowanym przez Muzeum Historii Polskiej. A teraz napisał książkę o bardzo przyjemnym tytule – Asymetria. Rosyjska ruletka. Jest to część pierwsza trylogii oraz niezwykle interesujący i obiecujący debiut.

Skok wstecz

Do roku 1928 przenosi się grupa Polaków, która zwiedzała Zderzacz Hadronów w Genewie. Podróżnicy dysponują wiedzą zebraną na laptopie oraz innych urządzeniach przenośnych. Postanawiają zmienić bieg historii, chcą sprawić, aby zupełnie inaczej potoczyły się losy państw zaangażowanych w II wojnę światową. Oczywiście, najważniejsza jest dla nich Polska. I ten prosty slogan łączy zarówno maturzystów, jak i wojskowych. Połączyła ich wielka siła patriotyzmu, którym zarażają pozostałych. Współpracują z marszałkiem Józefem Piłsudskim i dążą do tego, aby krajem rządzono w sposób zgodny i pozbawiony bezsensownych konfliktów. Pomimo kilku niepotrzebnych zgrzytów – udaje im się to.

Jednym z elementów budujących wartość tej książki jest udowodnienie, że Polacy nie stanowią bezwładnej, chaotycznej i targanej sprzecznymi interesami masy. Autor proponuje dojrzały patriotyzm, opierający się na świadomej służbie dla kraju, a nie morzu krzyży i tysiącach wyrzeczeń. Osoby poszukujące romantycznej martyrologii powinny unikać tej książki, nie jest ona skierowany do nich. Ci, którzy są już zmęczeni ciągłym podliczaniem rachunku krzywd, powinni jak najszybciej zapoznać się z Asymetrią. To zupełnie nowa jakość w pisaniu o historii Polski. Piotr Gibowski postawił na wartką akcję i dojrzałe budowanie relacji pomiędzy bohaterami. Nie ma tutaj rozdzierania szat i rozdrapywania ran, w zamian za to autor proponuje odpowiedzialne działania i dobrze obliczone ryzyko.

Rozszerzenie podręcznika

Drugim bardzo ważnym elementem tej książki jest wyczuwalna i niezwykła pasja, którą autor przelał na karty powieści. Od pierwsze strony wyczuwalna jest miłość do historii oraz umiejętność jej badania – szczególnie poszukiwania przyczyn wydarzeń. Tło historyczne jest precyzyjnie zbudowane i podparte długotrwałymi przygotowaniami oraz lekturą opracowań historycznych. Wystarczy spojrzeć na bibliografię zamieszczoną na końcu książki, aby zrozumieć, że nie jest ona zwykłym tworem wyobraźni.

Asymetria jest zbudowana na faktach historycznych i jednocześnie nie jest nudna. Książka swoją konstrukcją przypomina połączenie zbioru ciekawostek oraz analiz. Osoby zainteresowane historią, na pewno znajdą w niej wiele interesujących faktów, których – być może – nie byli świadomi. Natomiast ci, którzy cenią skrupulatne analizy – również nie będą zawiedzeni. Autor dokładnie charakteryzuje życie w społeczeństwie totalitarnym. W bardzo obrazowy sposób pokazuje umysłowe uciemiężenie i ciągły strach prześladujący obywateli Związku Radzieckiego, a także bezmyślne okrucieństwo łagrów.

Nie bójcie się historii!

Asymetria jest dobrym połączeniem kilku gatunków – znajdziemy w niej powieść sensacyjną i szpiegowską, a także odrobinę powieści historycznej. Dlatego jest cenna także dla osób poszukujących rozrywki. Piotr Gibowski w świadomy i przemyślany sposób udowadnia, że historią ma więcej zastosowań. Przydaje się nie tylko wtedy, gdy politycy postanowią powspominać poległych bohaterów. Może też być inspiracją do napisania bardzo interesującej powieści.

 // Tekst został opublikowany na stronie internetowej espinacz.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s