Salon Literacki: Justyna Bargielska

Justyna Bargielska jest przedstawicielką młodego pokolenia pisarzy. Znana z poezji, a najbardziej z „Obsoletek”, prozy poetyckiej, w której zmierzyła się z tematem poronienia. Była gościem VIII Sosnowieckich Dni Literatury. Spotkanie, które odbyło się 10 maja, prowadziła dr Agnieszka Nęcka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Tworzenie literatury dla Justyny Bargielskiej polega na kolekcjonowaniu wrażeń i najróżniejszych doświadczeń. W trakcie spotkania autorskiego przyznała, że inspiracją bywają dla niej brukowce pokroju „Fakt” lub „SuperEkspres”. Nie ma w tym nic dziwnego. Osoby, które piszą dla tego typu mediów muszą wykazać się nie lada kreatywnością, aby stworzyć tak niebanalne historie. Najnowsza powieść Justyny Bargielskiej, która, jak obiecała autorka, ukaże się jeszcze w tym roku, jest inspirowana tego typu artykułem.

Niestety, osobom obecnym na spotkaniu autorskim, nie dane było usłyszeć fragmentów nowego tekstu autorki. Zadziałała złośliwość rzeczy martwych. Początek powieści, który chciała zaprezentować Justyna Bargielska zaginął w przestrzeni dysku twardego. Ukrył się tak dobrze, że mimo usilnych prób jego odnalezienia, pozostał w tylko sobie znanym folderze. Jednak Justyna Bargielska zdradziła temat przewodni fabuły. W nowej powieści przeczytamy o romansie nożownika Pajdy z dwiema kobietami – jedna to feministką, a druga typową matką Polką.

Spotkania autorskie pozwalają zobaczyć kim jest autor, to dotknięcie żywej postaci, która mówi „tu i teraz”, a nie z literackiej perspektywy. Justyna Bargielska jest postacią żywiołową, dygresyjną i opowiadającą z niezwykłą lekkością o twórczości i swoim życiu. Mimo, że wielu krytyków opisuje jej literaturę jako podejmującą temat utracenia i pesymizmu to autorka jest wulkanem energii. Dla niej twórczość nie ma wymiaru terapeutycznego. Jest to opowiadanie wciągających historii, tworzenie pobudzających wyobraźnię ciągów słownych. Justyna Bargielska sama zwraca uwagę na to, że pisze przede wszystkim dla kobiet. Świadczy to o tym, że jest autorką świadomą swojego warsztatu oraz sposobu, w jaki opowiada historie. Oczywiście mężczyźni również odnajdą się w światach projektowanych w wierszach i prozie Justyny Bargielskiej. A być może, po przeczytaniu jej utworów, lepiej zrozumieją kobiety.

// Relacja opublikowana na stronie Dziennika Teatralnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s