Niepokój w rodzinie

Wbrew pozorom postawa autobiograficzna w trakcie pisania książki nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem, które gwarantuje natychmiastowy sukces. Własne życie należy ubrać w pewien określony schemat fabularny i włożyć je w literacką konstrukcję. A co najgorsze trzeba to zrobić w interesujący sposób. Czytanie pamiętników jest zajmujące, ale nie zawsze wystarcza cierpliwości, aby dobrnąć do ostatniej strony.

Paweł Sanajew postanowił wyjąć tragiczny fragment ze swojej biografii i go opisać. Skoncentrował się na swoich przeżyciach z okresu dziecięcego. I dlatego narrator zostaje w pewien sposób rozdwojony. Z jednej strony mamy świadomość, że wydarzenia są opisywane z perspektywy dorosłego człowieka, ale z drugiej strony świat przedstawiony został uszyty na miarę umysłu dziecka. Nie dotyczy to zdziecinnienia języka. Styl w Pochowajcie mnie pod podłogą jest jak bardzo dojrzały i przemyślany. Mam na myśli istniejącą w książce atmosferę niezrozumienia sytuacji i opracowania jej na własny sposób. Podmiot w książce próbuje odnaleźć się w trudnej sytuacji, został rozdzielony z mamą, a jego wychowaniem zajmuje się babcia. Oczywiście kreuje on świat na podstawie słów swojej aktualnej opiekunki, która koncentruje się na oczernianiu swojej własnej córki oraz jej aktualnego partnera.

Świat głównego bohatera jest przesycony tęsknotą i cierpieniem. Brakuje mu mamy, a jego babcia jest niezrównoważona psychicznie. Sytuacja tego dziecka przypomina stan uwięzienia. Nie może o sobie decydować, w żaden sposób nie może zmienić relacji w jakich się znalazł. Obie strony przeciągają go między sobą. Jednak bardzie agresywna w swoich słowach jest babcia. Mama głównego bohatera zdecydowała się przyjąć postawę defensywną. Walczy o swojego syna poprzez tajne spotkania, próbuje unikać bezpośrednich starć. Nie zawsze się to udaje, a wtedy ofiarami furii stają się wszystkie postronne osoby. Złość trafia w każdego – w jej męża, córkę oraz wnuka. Ten niestabilny i podzielony świat rodzinny nie pomaga młodemu człowiekowi w budowania własnej osobowości. Pojawia się następujący problem: czy ktoś, kto w dzieciństwie był poddany tak destrukcyjnym wpływom będzie w stanie normalnie funkcjonować w świecie.

Pochowajcie mnie pod podłogą jest literackim rozliczeniem z trudnym okresem w życiu autora, jego podsumowaniem i opisaniem. Na pewno ta książka ma wymiar terapeutyczny i sądzę, że opisanie sytuacji w jakiej znalazł się autor, pomogło mu pogodzić się z przeszłością. Jest to bardzo ciekawa odsłona literackiego oczyszczenia. Autor uniknął zbędnego patosu oraz zimnej reporterskiej relacji, której celem jest pokazanie prawdy. Postawił na sfabularyzowanie własnych przeżyć, zrównoważył uczucia i stworzył bardzo dobrą książkę, która odpowiada pewną określoną historię.

Głównym tematem Pochowajcie mnie pod podłogą jest konfrontacja z chorobą psychiczną. Autorka pokazał jak bardzo niszczący wpływ na ona na sytuację w rodzinie, szczególnie, gdy ludzie nie potrafią pomóc chorej osobie. W książce obserwuje walkę o normalne, nie przesychone napadami furii, życie. Babcie głównego bohatera nie potrafi pogodzić się z własną przeszłością, dlatego z różnych wymyślonych powodów, krzywdzi bliskie sobie osoby. Na dodatek jest całkowicie nieobliczalna pod kątem emocjonalnym i nie pozwala sobie pomóc. Jest coraz bardziej odcięta zarówno od rodziny jak i od świata.

Nie nazwałbym tej książki wstrząsającą. Pochowajcie mnie pod podłogą jest przygnębiające i bardzo smutne. Opisuje kondycję rodziny, która uległa wewnętrznemu rozpadowi. Autor zwraca uwagę na to, że walka o spokój ma sens tylko wtedy, gdy jej celem będzie zacieśnienie więzi, a nie ich zniszczenie.

Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem.

// Paweł Sanajew „Pochowajcie mnie pod podłogą”. Państwowy Instytut Wydawniczy, 2009.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s