Płomień pożądania

Film Ostatnie tango w Paryżu wzbudził bardzo dużo kontrowersji. Publiczność zelektryzowała jedna bardzo śmiała scena i kontrowersyjny temat. Do dzisiaj, ci którzy mieli okazję obejrzeć ten ruchomy obraz, są odrobinę przerażeni sposobem w jaki reżyser przedstawił głównych bohaterów i to, co między nimi się stało. A jaka jest książka?

Najpierw atakuje czytelnika niesamowitą plastycznością wyobrażeń. Opis jest na tyle sugestywny, że z łatwością wyobrażamy sobie miasto, a później ciemne i tajemnicze mieszkanie. Dosłownie dotykamy każdego miejsca. I nie czujemy się znudzeni. Wprost przeciwnie – doskonale wyważona narracja całkowicie wciąga w świat przedstawiony. Zaczynamy z pasją śledzić losy głównych bohaterów, a są one bardzo skomplikowane.

Akcja koncentruje się na dwóch postaciach.  Obserwujemy relacje starszego mężczyzny, Paula, oraz młodej kobiety, Jeanne. Oboje mają własne historie i własne życie, jednak wpadają na siebie w pustym mieszkaniu. Od razu oddają się pożądaniu. I to, co miało zostać przypadkiem staje się rutyną. Aż do samego groteskowego i tragicznego końca.

Nie jest to bulwersująca opowieść o gwałcie albo o spalającej miłości. Ostatnie tango w Paryżu porusza problem pożądania, tej dziwnej siły, która popycha ku sobie dwójkę zupełnie sobie obcych ludzi. Zwraca uwagę na ciemną stronę erotyzmu i pokazuje jak bardzo mogą pogmatwać się relacje między kobietą i mężczyzną. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy Jeanne staje się ofiarą Paula. Sama wraca do mieszkania, próbuje się z nim spotkać i z własnej woli uprawia z nim seks w opuszczonym mieszkaniu. On jest dla niej oschły i brutalny. Nie mówi o sobie, na pewno ta tajemniczość ją pociąga. Początek ich „związku” to niezdrowa fascynacja.

Paul pociąga Jeanne swoją zwierzęcością. Nie brakuje w nim agresji i chęci dominacji, która objawia się nieustannym wyładowywaniem się na ciele Jeanne. Najlepszym przykładem jest moment, w którym zmusza ją od seksu analnego z użyciem masła. Autor postawił na mocny i niezwykle sugestywny opis, która z łatwością wstrząśnie wrażliwym czytelnikiem. Dzięki temu w książce pojawia się dowód na to jakie granice pokonali bohaterowie. I zastanawiamy się jakie jeszcze przekroczą. Elementy tego typu wskazują na to, że mamy do czynienia z relacją kat – ofiara, ale nie możemy wykluczyć połączenia mistrz – uczennica.

Jeanne zaczyna coraz bardziej wciągać przekraczanie granic. Jej pożądanie oparte jest na ciekawości do czego będą jeszcze zdolni, czego nowego nauczy ją Paul. Interesuje ją ciemna strona erotyzmu. Ta, która jest przesycona czystą siłą skierowaną na cudze ciało. Właśnie stąd bierze się zaangażowanie Jeanne w ten dziwny związek, dlatego ona wchodzi w te relacje i pozwala nad sobą dominować. Cała nauka koncentruje się na jednym punkcie: na całkowitym zatraceniu siebie. Pożądanie ukazane jest jako energia niszcząca, wchłaniająca jednostki i skazująca je na całkowite zniszczenie. Nawet pamięć zostaje rozerwana. W atmosferze tajemnicy i wzajemnej niewiedzy nie rozmawia się o przeszłości. Istotne stają się tylko kolejne próby.

Ukazanie erotyzmu jako gwałtownej i trudnej do opanowanie siły jest zrobione w bardzo wysublimowany sposób. W książce nie ma żadnej wstrętnej pornografii. Ostatnie tango w Paryżu przypomina groteskowy koszmar, z którego budzimy się po przeczytaniu książki. Przypomina nam o tym, że ludzie są wielowymiarowi, nie można jednoznacznie powiedzieć, czy ktoś jest dobry czy zły, a niektórzy z nas mają tendencje samodestrukcyjne. Wtedy znajdzie się ktoś, kto pokieruje ogniem pożądania w taki sposób, aby on spopielił ofiarę.  Ostatnie tango w Paryżu  to niezwykle interesująca książka, która odsłania mroczną stronę człowieka.

// Robert Alley „Ostatnie tango w Paryżu”. Wydawnictwo INTEREWERS, 2010.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s