Nomadyzm w praktyce

Bohater, którego zniszczył brak możliwości powrotu. Podróż jako rozczłonkowanie i zgubienie siebie. Utracone miejsca, przestrzenie które dawno straciły indywidualny charakter. Świat, który powoli się rozpada. To tylko niektóre negatywne aspekty jakie niesie ze sobą nomadyzm. Przynajmniej tak jest w książce pt. W chmurach.

Adaptacja, w której wystąpił George Clooney, niewiele ma wspólnego z papierowym oryginałem. Film jest lekko rozczulającym dramatem o człowieku, który szuka swojego miejsca. Bohater też jest owładnięty manią zdobycia miliona mil, ale da się go polubić. Jest osobą, która potrafi pomóc w momencie kryzysu i przypomina mądrego poszukiwacza, który przebył długą drogę i teraz potrafi podzielić się swoim doświadczeniem. W książce jest zupełnie inaczej.

Brakuje w niej ciepła, które emanuje z filmu. W chmurach, to papierowe, proponuje pesymistyczną wizję człowieka, który nie ma swojego miejsca na ziemi. Dosłownie, gdyż Ryan Bingham spędza najwięcej czasu w samolotach. Obsesja uzyskanie miliona mil staje się sensem jego życia. Poza tym nie widzi nic. Obce mu są uczucia, rodzina to dla niego ludzie, z którymi nie ma absolutnie żadnego kontaktu. W jego rzeczywistości występuje podział na świat powietrzny i ziemski. Ten pierwszy to nieskrępowana niczym wolność. Możliwość dotarcia w każde miejsce. Idealna rzecz dla nomada jakim jest Ryan Bingham. A co czeka go na dole? Nic. Tutaj nie ma swojego miejsca. Jest tylko gościem którego, od czasu do czasu, praca lub konieczność przesiadki do innego samolotu, zmusza do postawienia nóg na twardym gruncie. Unika przebywania między zwykłymi ludźmi. Woli pasażerów oraz krótkie przelotne kontakty.

Walter Kirn postanowił pokazać jak częste podróże fragmentaryzują świat. Główny bohater przemiesza się nie dlatego, że chce coś zobaczyć, poznać nowe miejsca lub ludzi. On cały czas ucieka. Przed wszystkim co jest w stanie go złapać lub uwięzić. Podróż staje się jego chorobą. Pozbawiła go miejsca, do którego może wracać. Zamienił siebie na mnóstwo niczym nie połączonych kawałków. Przemieszczając się samolotem może za każdym razem być kimś innym. Jedyną stałą rzeczą w jego życiu jest praca. Poza nią wszystko jest płynne.

Ryan Bingham to współczesny nomad, którego oazami są hotele i porty lotnicze. Jego egzystencja wydaje się być beznadziejna. Sam wyrzucił siebie na margines życia, na własną prośbę z niego zrezygnował. Jest postacią, która przestała walczyć a zaczęła nieustannie uciekać. Powoli pogrąża się we własnych chorych wyobrażeniach i zapomina o tym, co robił. Jego pamięć też uległa rozbiciu. Brakuje w niej ciągłości. Wszystkie wydarzenia stają się coraz bardziej przypadkowe. Przesłanie W chmurach jest bardzo pesymistyczne. Okazuje się, że częste podróżowanie, stanie się nomadem, wcale nie sprzyja rozwojowi człowieka. Nie jest dla niego dobre. Prowadzi do całkowitego rozbicia świadomości. Nieustannie przemieszczający się człowiek, który nie ma żadnych rytuałów oraz miejsc stałych jest tylko zestawem cyfr, numerem konta bankowego i PINem karty kredytowej.

W chmurach to książka smutna ale bardzo wciągająca. Rozpacz przemyka się między słowami i powoli wsącza w czytelnika. Książkę można odczytać na kilka sposobów: jako opowieść o człowieku, który oszalał, jako krytykę współczesnej kultury lub jako zapis przegranego życia. Jedno jest pewne – Walter Kirn pokazał, że bliżej nieba wcale nie jest lepiej.

// Walter Kirn „W chmurach”. Świat Książki Warszawa 2010.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s