Zbiór zmian

Oto mamy kolejny początek. Znowu skończył się Stary czas, a rozpoczął Nowy. A może weszliśmy na kolejny stopień spirali? Wszystko będzie takie samo, a jednocześnie inne. Znajdą się nowe wyzwania i możliwości. Cały świat i każdy moment rozpocznie się na nowo. Mieliśmy już czas podsumowań i zakończeń, teraz trzeba zacząć. Niekoniecznie od nowa, ale na pewno po raz kolejny. Nasz świat zamyka się prostych liczbach. Godzina ma 60 minut, tydzień to 7 dni, a rok ma ich 365.

Wydaje się, że z zakończeniami i początkami jesteśmy całkowicie oswojeni. Każdy dzień się skończy, każda sekunda minie. Ale my jednak nie widzimy tych drobnych zamknięć, nie słyszymy ciągłego trzasku zamka. Dlatego potrzebujemy czegoś wielkiego, najlepiej żeby to drzwi uderzyły z hukiem o futrynę. Czymś taki jest Sylwester i Nowy Rok. Te dwa dni są ściśle ze sobą powiązane. Stanowią nierozłączną parę, o godzinie 24 łączą się ze sobą Koniec i Początek. Akurat tę granicę mocno zaakcentowaliśmy. Pozostałe się rozmyły. Nie widzimy ich. Z linearnością łatwo nam się pogodzić tylko na dużą skalę, która dopiero wtedy może rozprzestrzenić się na mniejsze jednostki. I tak swój nieuchronny koniec ma sekunda, minuta, dzień, tydzień, miesiąc i rok.

Dostrzegamy tylko ten duży Koniec i Początek. Mniejsze wartości zbyt płynnie się zmieniają. Codzienny rytm naszego życia jest o wiele bardziej kolisty, przypomina spiralę. Każdego dnia wchodzimy na nowy poziom i nic nie możemy z tym zrobić. Ale my upraliśmy się, żeby mocno rozgraniczać kolejne dni. Poniedziałek jest od tego miejsca do tego miejsca i ani sekundy dalej. W takim wyraźnie podzielonym układzie czujemy się bardzo bezpiecznie. Możemy wtedy z łatwością zarządzać Czasem, chociaż nie potrafimy wytłumaczyć czym on w ogóle jest. Linearność zapewnia nam fragmentaryczność. Zawsze możemy coś zacząć od zera i oszukiwać się, że przeszłość od tego momentu jest całkowicie nieważna. Dla osoby myślącej w sposób cykliczny Czas wcale nie jest prostszy, ale posiada pewną niezbywalną cechę: ciągle trwa. W takim układzie przeszłość, teraźniejszość i przyszłości wciąż się przenikają, są kolejnymi etapami tego samego procesu. W żadnym wypadku nie są od siebie niezależne i nie da się ich pogrupować. Poukładanie własnych doświadczeń w porządku chronologicznym ma znaczenie tylko w perspektywie historycznej. Tworzy konkretny czas, w którym żyjemy i żyliśmy. Jednak jeżeli chodzi o osobisty rozwój, wszelkiego rodzaju podziały są zbędne.

Właśnie dlatego zastanawiają mnie osoby, które rok w rok układają sobie listę nowych postanowień. Najczęściej mają one charakter postulatów, które hołdują zasadzie „stary rok się skończył, nowy zaczął teraz zrobię wszystko inaczej”. Z biegiem czasu okazuje się, że rewolucja nie nadchodzi. Atramentowy zestaw zaklęć wcale nie działa. Nie pomogło spalenie kartki i wypicie popiołu razem z winem. Dzieje się tak dlatego, że wraz z rozbłyskiem sztucznych ogni i strzelającym korkiem od szampana nie staliśmy się kimś innym. Nasza przeszłość ciągle przy nas jest, ciężar który nieśliśmy na barkach nagle nie zniknął. Aby postanowienia noworoczne miały sens potrzebna jest świadomość zmiany, rozumienie jej jako procesu i czegoś co wciąż się nam wydarza. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stać się „innym”. Ale ta inność potrzebuje mocnych fundamentów, które można stworzyć w jeden, bardzo trudny i niebezpieczny sposób – poznając siebie. Bez częściowej świadomości tego kim jesteśmy będziemy zawsze dreptać w miejscu i każdy nowy rok okaże się być dokładnie tak samy jak poprzedni.

Za żadne skarby nie słuchajcie ludzi, którzy mówią „uważaj czego sobie życzysz, bo to może się spełnić”. Na złość im życzcie sobie zmian, poszukujcie nowych możliwości i twórzcie siebie. Wszyscy jesteśmy zlepkiem chwil i momentów, przenika nas Światło Czasu. A zmiana jest integralną częścią każdego życia. Nikt nie powinien się jej bać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s